اخبار شهرستان

به گزارش جارچی به نقل از  خبرگزاری فارس ،شاخص آلودگی هوا در اصفهان، امروز هم سالم است؛ بنا بر اعلام سایت محیط ‌زیست استان اصفهان، امروز 6 خردادماه نیز هوای اصفهان در 24 ساعت منتهی به ساعت 7 صبح امروز با میانگین 64 در محدوده سالم قرار گرفته است.
بر این اساس، به ترتیب بیشترین مناطق آلوده شهر اصفهان با شاخص 67 ایستگاه چهارباغ خواجو، خیابان رودکی با شاخص 66 و هم‌چنین خیابان پروین، میدان امام حسین (ع) و بزرگراه خرازی با شاخص 65 هستند که شاخص آلودگی هوا در حال حاضر در تمامی ایستگاه‌ها هوای سالم مناطق شهر اصفهان را نشان می‌دهند.
ایستگاه بلوار دانشگاه با شاخص 58 و میدان احمدآباد با شاخص 63 بهترین وضعیت هوایی را در بین مناطق مختلف شهر دارند و میزان آلاینده‌ها در این محل نسبت به سایر مناطق اصفهان کمتر است.
هم‌چنین شاخص آلودگی هوا در شهرستان‌های خمینی‌شهر عدد 62، شاهین‌شهر 57، مبارکه 85، نجف‌آباد 65 و سگزی شاخص 80 را نشان می‌دهد.
طبق اعلام اداره کل محیط‌زیست استان اصفهان شهرستان مبارکه آلوده‌ترین منطقه در استان اصفهان تا ساعت 7 صبح امروز بوده است اما با وجود این میزان آلودگی در این شهرستان، هنوز هوای این شهرستان سالم است.
شاخص کیفی هوا (AQI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.
بر اساس شاخص آلودگی هوا، این شاخص از صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه‌های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم، 301 تا 500 خطرناک است.


 

 
کنه و دام های آلوده راه های انتقال این ویروس هستند
رییس مرکز بهداشت شهرستان مبارکه گفت: کنه و دام های آلوده تنها راه های انتقال ویروس تب کریمه کنگو هستند که با پیشگیری و رعایت نکاتی می توان از ابتلای به آن جلوگیری کرد.
به گزارش جارچی یک جوان از اهالی شهر دیزیچه  که در چند روز گذشته در اثر ذبح یک گوسفند و نیش کنه از این دام به ویروس این بیماری مبتلا شد و متاسفانه  چند روز گذشته جان خود را با وجود انجام اقدامات درمانی از دست داد.
جسد نامبرده با رعایت موارد ایمنی و بهداشتی از طرف دستگاه های مربوطه در آرامستان شهر دیزیچه مبارکه خاکسپاری شد.
تب کریمه کنگو که یکی از بیماری های خطرناک اما قابل پیشگیری در ردیف بیماریهای ویروسی است که از طریق  حیوان به انسان منتقل می‌شود و به طور میانگین در اثر ابتلای فرد به این بیماری، فرد مبتلا به آن تا ۵۰ درصد موارد جان خود را از دست می‌دهد.
یکی از راه‌های انتقال آن از طریق گزش کنه‌ای است که روی بدن حیوان آلوده به خصوص دام‌های اهلی مانند گوسفند و بز و گاو زندگی می‌کند، این ویروس وارد بدن کنه شده و بعد با گزش باعث ابتلای انسان به بیماری  می‌شود.
 
کنه و دام های آلوده راه های انتقال این ویروس هستند
رییس مرکز بهداشت شهرستان مبارکه تصریح کرد: فرد در این بیماری به صورت ناگهانی دچار تب شدید، درد عضلانی و مفاصل، سردرد و تهوع، استفراغ می شود و به تدریج شروع به خون ریزی از لثه و بینی می کند.
فتح الله جعفری با بیان اینکه تب کریمه قسمت های مختلف داخلی بدن مانند کبد، ریه و … را درگیر می کند و اگر درمان نشود منجر به فوت فرد می شود، گفت: ویروس تب کریمه کنگو با قدرت انتشار و آمار مرگ و میر بالایی دارد، می طلبد پیشگیری خیلی جدی گرفته شود که تنها راه مقابله با این بیماری، رعایت بهداشت و جلوگیری از راه انتقال است.
وی افزود: کنه و دام های آلوده راه های انتقال این ویروس هستند و با وضعیتی که در جامعه امروز است، کنه خیلی کم در خانه ها وجود دارد ولی تماس خانواده ها به دام ها زیاد است.
رییس مرکز بهداشت مبارکه بیان کرد: اگر دامی آلود باشد و ذبح شود، افرادی که با این دام در تماس باشند از گوشت و ترشحات دام، مبتلا می شوند.
وی با بیان اینکه تب کریمه کنگو قدرت انتشار بالایی از طریق دام های مبتلا به این ویروس دارد، اظهار کرد: به مردم توصیه می کنیم که کشتارها به صورت سنتی انجام نشود.
جعفری ادامه داد: در کشتارگاه مراحلی وجود دارد که اگر دامی مبتلا به بیماری شود شناسایی می شود و گوشت ها و محصولاتی که از کشتارگاه تهیه می شود، کاملا سالم هستند.
 
بیماری تب کریمه کنگو چیست ؟
تب خونریزی دهنده کنگو کریمه (Crimean-Congo hemorrhagic fever) از حیوان به انسان و از حیوان به حیوان سرایت می کند.
بیماری تب کنگو که با سردرد شدید، تب، درد عضلانی و خونریزی زیر جلدی همراه است، اگر به سرعت تحت درمان‌های اختصاصی از طریق داروهای ضدویروسی قرار بگیرد، در بیشتر موارد قابل درمان خواهد بود.
این بیماری یک بیماری تب دار حاد است که به وسیله کنه به انسان منتقل می شود و مرگ ومیر بالایی دارد و همه گیری های داخل بیمارستان آن شایع است، با وجودی که این بیماری مخصوص حیوانات است ولی متاسفانه موارد تک گیر و ناگهانی این بیماری در انسان ها نیز اتفاق می افتد.
انتقال به انسان :
انتقال از طریق گزش کنه ای از گونه هیالوما (هر کنه ماده در هر دوره تخم گذاری دو تا هشت هزار تخم تولید می کند)
انتقال از طریق نیش حشرات
انتقال از طریق تما با خون یا ترشحات مبتلایان
انتقال از طریق گزش کنه آلوده
از طریق له کردن کنه
تماس مستقیم با لاشه گوشت ،خون ،ترشحات و بافتهای آلوده
تماس با ترشحات ،خون و تنفس افراد مبتلا
تنفس در تماس با دامهای آلوده
صاحب نیوز
نتیجه غیر رسمی انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهرمبارکه
 
فرشته صالحی 6083
غلامرضانصوحی6046
سجادخالوزاده 5342
 محسن رضازاده 4397
 هدایت اله عباسیان 3766
 تقی قاسمیان 3643
 فریدون کیانی 3476
حمیدفروتن 3411
جمال حقیقی 3341

 نتیجه  غیر رسمی انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر طالخونچه
 فرهادفرزاد
 حجت الله کریمیان
 شکرالله کارگران
 علی کاظم فرزندی
 علی کاظمی

 نتیجه  غیر رسمی انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر  زيباشهر
(غیر رسمی)
 آمار٥ نفر اول بشرح ذیل است:
1.معصومه غضنفرپور با2184 رای
2.ذبیح الله رحیمی با2125 رای
3.حسن ابوطالبی با1903 رای
4.خسرو غضنفرپور با1859 رای
5.حسین رحیمی با1803 رای

 نتیجه  غیر_رسمی انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر  دیزیچه
۱. اسداله یزدانی ۴۰۳۵
۲. بهرام یزدانی ۲۶۹۶
۳. علی ملکی ۲۶۹۴
۴.مرتضی عطایی نوکابادی ۲۵۵۶
۵. مرتضی نوری لنجان نوکابادی ۲۴۴۸
اعضای علی البدل:
۶. مهدی عطائی ۲۳۹۹
۷.معصومه سلمانیان ۲۳۸۶
۸. سید صادق جزایری ۲۳۵۵


نتیجه  غیررسمی انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر کرکوند
بهنام بهرامی
عوضعلی ملت
بهروز اسماعیلی
مهدی ترابی
زهرا بهرامی

 

مجوز فعالیت

بانک پاسارگاد             بانک سامان               سازمان نظام صنفی               شورای عالی انفورماتیک            بانک ملت      logo-samandehi