به گزارش رسانه جارچی مبارکه مجمع نمایندگان استان اصفهان صبح امروز _ شنبه ۹ آذر 1398 _ با حضور مسئولین استان اصفهان در شهرستان مبارکه برگزار شد.این مجمع که به احتمال فراوان به واسطه آغاز ثبت نام کاندیداهای مجلس شورای اسلامی ، آخرین مجمع نمایندگان استان اصفهان خواهد بود با حضور نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، مدیران کل استانی ، ایوب درویشی معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري اصفهان ، سردار مجتبی فدا فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان ، فرماندار و شهرداران و مدیران ادارات شهرستان مبارکه در خانه معلم این شهر برگزار شد.

در ابتدای جلسه زهرا سعیدی نماینده ی مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی ضمن عرض خیر مقدم به کلیه مهمانان ، به ارائه ی مشکلات شهرستان مبارکه در بخش های مختلف پرداخت.

وی با اشاره به نقش کلیدی این شهرستان در صنعت و اقتصاد کشور که یکی از درآمدزاترین شهرستان های کشور است از مسئولین خواست در حل مشکلات عدیده ای که میزبانی از صنایع برای این شهرستان به ارمغان آورده است بیشتر همت و تلاش کنند.

سعیدی کلیه ی ورودی های شهرستان مبارکه را نا ایمن و خطر آفرین برشمرد که آمار بالای کشته ها و مصدومان مبادی ورودی شهرستان گواه این مدعاست.از طرف دیگر بی توجهی دولت به مسیر مبارکه به بروجن ، علی رغم اینکه دو سال است از محل اعتبارات ملی ردیف بودجه گرفته است و در کمیسیون ماده 23 هم به تصویب رسیده است مشکلات و نارضایتی زیادی در بین مردم  ایجاد کرده است.

نماینده ی مردم مبارکه نصب تیرهای برق بدون توجه به مسائل امنیتی را یکی دیگر از مشکلات این شهرستان دانست که باعث حوادث زیادی دراین مسیر شده است.وی با اشاره به مهاجر پذیر بودن شهرستان مبارکه و ورود روزانه هزاران نفر ، زیرساخت های این شهرستان را مناسب نداست و به کار بردن کلمه ی "شهرستان برخوردار"برای شهرستان مبارکه را اشتباه خواند.

زهرا سعیدی در پایان سخنان خود به عدم شفافیت و اطلاع رسانی اداره کل محیط زیست استان در خصوص آلایندگی فولاد مبارکه اعتراض کرد و گفت: آلودگی فولاد مبارکه این شهرستان را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و همانطوری که مدت هاست شاهد هستیم هیچ بادی هم باعث انتقال این آلایندگی به محل دیگری نشده است. با این حال عدم شفافیت در آلاینده اعلام شدن این صنعت بزرگ از سال 1394 تاکنون و میزان پرداختی عوارض آلایندگی ، کلیه ی شهرداری های این شهرستان را دچار بحران های مالی نموده است.

 


در ادامه سید ناصر موسوی لارگانی ، رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان ضمن عرض تبریک فرا رسیدن روز مجلس به نمایندگان محترم و تقدیر از میزبانی سرکار خانم سعیدی ابراز امیدواری کرد که حضور مدیران کل استانی و نمایندگان محترم باعث حل بخشی از مشکلات این شهرستان شود.

وی ابراز امیدواری کرد که مجلس جایگاه واقعی خود که به فرموده امام خمینی (ره) راس امور است دوباره بدست بیاورد و از پایین آمدن جایگاه مجلس به شکلی که نمایندگان درگیر مسائل جزئی و پیش پا افتاده شده اند ابراز تاسف کرد.


در ادامه حجت الاسلام والمسلمین موسوی امام جمعه شهرستان مبارکه در سخنانی وجود کارخانجات در شهرستان مبارکه را یک فرصت تلقی کرد اما به مسئولین این نکته را متذکر شد که باید برای مسائلی که به طور طبیعی همراه با این صنایع به شهرستان مبارکه آمده است چاره ای اندیشیده شود.مسائلی همچون افزایش فاصله طبقات اقتصادی ، آلایندگی ، مهاجرپذیر بودن شهرستان، مسائل فرهنگی و زیرساخت های شهری .

وی حل این مشکلات را حق طبیعی مردم شهرستان مبارکه دانست و متذکر شد که با توجه به منتفع شدن کل استان از مزایای این صنایع ، باید برای حل مشکلات هم به صورت استانی اقدام شود.


حجت الاسلام موسوی با اشاره به صبر و نجابت مردم این شهرستان در تحمل مسائلی همچون آلایندگی ، توجه به فرهنگ غنی این شهرستان و وجود علمای بزرگی همچون آیت الله مبارکه ای را از داشته های مهم این شهرستان دانست و خواستار توجه خاص مسئولین به فرهنگ این شهرستان شد.


حمید عصار زادگان فرماندار شهرستان مبارکه نیز در سخنانی ضمن خیر مقدم به نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیران کل ادارات استان و مهمانان حاضر در جلسه گفت، شهر مبارکه با تقدیم بیش از 600 شهید سرافراز یکی از شاخص ترین شهرستان های استان است. همچنین این نکته را متذکر شد که مباحث امنیتی که در هفته گذشته در کشور اتفاق افتاد و بسیاری از مناطق کشور امنیت اماکن و افراد به مخاطره افتاد به حمد الله در این شهرستان هیچگونه مسئله ای را شاهد نبودیم و مردم ولایتمدار این شهرستان ولایتمداری و دلبستگی خود را به نظام مقدس جمهوری اسلامی ثابت کردند.

عصارزادگان قطع یکباره بودجه شهرداری های این شهرستان  را که قبلا از محل عوارض آلایندگی تامین می شد را باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای شهرداری های این شهرستان دانست و گفت: متاسفانه ارزش افزوده و اشتغال زایی این صنایع استانی شده است در حالی که آلایندگی آن عموما متعلق به شهرستان مبارکه و بعضا شهرستان های همجوار است.

در این خصوص یکی از مطالبات جدی ما بحث بومی گزینی در حوزه اشتغال این شهرستان است.

وی همچنین خواستار توجه مسئولین استانی به مسائل مالی و امنیتی  ندامتگاه اسد آباد شد که در حال  حاضر صرفا از منابع شهرستان تامین می گردد.

فرماندار مبارکه  همچنین گفت: در ابتدای سال تحصیلی جاری در بحث آموزش و پرورش بیش از 300 معلم کمبود نیرو داشتیم که به سختی از استان و شهرستان های دیگر تامین شد اما هم اکنون و با  سهمیه بندی سوخت معلمان به مشکلاتی بر خورده اند که نیاز است از طرف استان چاره ای اندیشیده شود.


در ادامه جلسه بهروز مهدلو مدیر کل امور مالیاتی استان اصفهان در پاسخ به درخواست اعلام شفاف وضعیت مالیاتی شرکت فولاد مبارکه گفت: مجتمع فولاد مبارکه  در سال1394 آلاینده نبوده است و مبلغی که بابت آن سال واریز شده عملا نباید در آن زمان واریز می شد . در سال1395 نیز آلاینده نبوده است اما  در سال1396  با اعلام محیط زیست کشور آلاینده بوده و پرداخت داشته که پرداخت های قبلی سال 94 با آن تهاتر شده است.

همچنین در خصوص عملکرد اداره ی متبوع خود گفت: در سال جاری یک بسته حمایتی داریم که در شورای گفتگو مصوب شده است .تا کنون بیش از 4429 فقره پرونده مالیاتی تقسیط شده است. 130 مورد تقسیط مجدد انجام شده . هفتاد درصد پرونده های  علی الراس مالیاتی رو کاهش داده یم.بیش از 439 فقره پرونده که مشکل داشتند را در استان با تمهیداتی مخدومه کردیم. از اول سال تاکنون  200 میلیارد تومان استرداد مالیات داشتیم. در بحث اموزش نیز 740 درصد رشد داشتیم.

  • در سال 1396 کل عوارضی که از محل ارزش افزوده به استان تعلق گرفته در هشت ماهه امسال هزار میلیارد تومان از محل عوارض بین شهرداری ها توزیع کردیم و پیش بینی کردیم تا پایان سال 1500 میلیارد تومان افزایش پیدا کند.
  • در بحث شفاف سازی آمار را به نمایندگان ارائه دادم.ما هر ماه وصولی ها و واریزی ها را اعلام می کنیم. امسال حدود 10 هزار میلیارد مالیات پیش بینی شده است .
  • در خصوص فرار مالیاتی اقدامات خوبی را انجام دادیم که علاوه بر این ده هزار میلیار نزدیک به ده هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی را وصول می کنیم.
  • بیش از 400 میلیارد تومان فرار مالیاتی وصول کردیم. این توانایی را داریم که تا پایان سال 10 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی را وصول کنیم.

ایرج حشمتی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان نیز در پاسخ به پرسش خانم سعیدی در خصوص آلایندگی شرکت مجتمع فولاد مبارکه گفت:

صنعت فولاد یک صنعت کاملا استراتژیک است که مکان آن در استان اصفهان مناسب نبوده است.تمام کاستی های صنعت فولاد از سال 85 رصد شده است.

مجتمع فولاد مبارکه در سالهای 1394  و 1395 آلاینده نبوده است اما در سه سال متوالی پس از آن ، تا سال 1397 آلاینده است.

وی گفت :اعتبارات محیط زیست برای پایش کل صنعت در استان اصفهان  50 میلیون تومان است.من باید بتوانم فولاد مبارکه را وادار کنم پایش آنلاین بگذارد و مثل کشورهای توسعه یافته مردم از وضعیت محیط زیست خود خبر داشته باشند.من اداره محیط زیستم را در مبارکه بدون درب ورود افتتاح کردم.بودجه اداره محیط زیست برای بررسی آلاینده بودن فولاد مبارکه یا صنایع دیگر کافی نیست و من نمی توانم با این عدد این پایش را انجام دهم.

محسن کوهکن نماینده شهرستان لنجان طی تذکری این مشکل را ناشی از ضعف مدیریتی دانست و متذکر شد که این موضوع یک قصور و کوتاهی در محیط زیست است و تامین بودجه لازم ، باید از طریق سازمان محیط زیست کشور پیگیری گردد.

 وی از روند هزینه شدن عوارض آلایندگی در شهرها نیز انتقاد کرد و گفت :در خصوص عوارض آلایندگی ممیزی که باید از شهرداری ها انجام بگیرد توسط چه ارگانی است؟

 آیا سازمان محیط زیست نقشی دارد؟ آیا شهرداری ها هیچ وقت به محیط زیست پاسخگو بوده اند؟متاسفانه قرار گرفتن یک صنعت در لیست آلاینده ارزش شده است.

من به عنوان مدیر کل محیط زیست می گویم که شهرداری ها باید بخشی از درامد آلایندگی را در موضوعات محیط زیستی هزینه کند که متاسفانه قانون آن در مجلس هم رد شد.

9800 میلیارد تومان از استان اصفهان به عنوان درآمد به حساب های کشوری واریز می شود  اما از این پول ریالی برای حل مشکلات زیست محیطی به استان بر نمی گردد تا جهت مقابله با آلایندگی یا احیای زاینده رود هزینه شود.

متاسفانه به محیط زیست به عنوان عابر بانک دیده می شود که باید درآمد هایی را به حساب شهرستان ها واریز کند.


حجت اله غلامی  مدیر کل راه و شهرسازی استان اصفهان در پاسخ به خانم سعیدی در خصوص ورودی های شهرستان مبارکه گفت:

محور مبارکه به بروجن به دلیل ترافیک بالای ناشی از صنعت یک محور مهم به شمار می آید.این محور متاسفانه فاقد اعتبارات ملی بود از محل اعتبارات استانی 5 کیلیومتر را دوبانده کردیم.

در خصوص چهاربانده  امام رضای دیزیچه و پلی که باید بر روی زاینده رود احداث شود ، مطالعات لازم انجام شده و آماده ردیف دار شدن است. قرار شد که از محل حل مشکلات حادثه خیز این پروژه انجام شود.اگر آزادسازی لازم صورت گیرد این پروژه هم فعال می شود.


رئیس  اداره آب منطقه ای استان اصفهان نیز در پاسخ به سوال خانم سعیدی در خصوص جاده کنار گذر زاینده رود در شهر دیزیچه و مشکلات این مسیر و آسفالت نامناسب آن گفت:

با توجه به اینکه این یک جاده ساحلی است و برای این حجم از ترافیک پیش بینی نشده است پیشنهاد ما این است که این محور تغییر کند وبر اساس نظر ما باید محور دیگری برای دسترسی تعریف شود.


مدیر عامل شركت شهرك های صنعتی استان اصفهان در پاسخ به سوال خانم سعیدی در خصوص احداث زیر گذر مقابل شهرک صنعتی مبارکه وعده داد که این پروژه نهایتا تا یک سال دیگر اجرایی خواهد شد.


خانم فرشته  صالحی عضو شورای شهر مبارکه از مدیران کل حاضر در جلسه درخواست کرد که به مسائل اجتماعی مبارکه به صورت ویژه پرداخته شود واقدامات موثری در جهت حل مشکلات اجتماعی انجام گردد.


مرضیه  فرشاد مدیر کل بهزیستی استان اصفهان نیز در سخنانی ضمن تشکر از پیگیری های خانم سعیدی بابت خانه دار شدن افراد معلول گفت:

36 واحد ساختمانی در شهر  دیزیچه ساخته شده و برای خانواده هایی که دو عضو معلول دارند در نظر گرفته شده است. این پروژه ساخته شده و فقط معطل انشعاب آب است  که امید است با همکاری هرچه بیشتر اداره آب این مشکل مرتفع شود . اما مدیر شرکت  آب و فاضلاب استان متذکر شد که با توجه به اینکه این 36 واحد در میان 1200 واحد است و باید موضوع هر 1200 واحد حل شود.

خبرنگار: محمد صادق دانشمند

عکاس: مرتضی صالحی- مهدی دانشمند

 

                                                                                                                                                                                                                                                                    

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد.

مجوز فعالیت

بانک پاسارگاد             بانک سامان               سازمان نظام صنفی               شورای عالی انفورماتیک            بانک ملت      logo-samandehi