جان کری وزیر خارجه آمریکا در نامه‌ای خطاب به باراک اوباما از توافق هسته ای با ایران بعنوان یکی از دستاوردهای دولت اوباما یاد کرد.

به گزارش «انتخاب»، کری در نامه‌ای موسوم به «یادداشت خروج از کابینه»، فهرستی از موارد را برشمرده که از دیدگاه او نقاط روشن کارنامه هشت ساله ریاست جمهوری اوباما در آمریکا و اثرات داخلی و بین‌المللی آن است.

در این فهرست کری مواردی چون کاهش شمار نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان، مبارزه با تروریسم و افراطی‌گرایی خشن، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی، مبارزه با برنامه اتمی کره شمالی، جلوگیری از گسترش تسلیحات کشتار جمعی، برنامه‌های زیست محیطی و حفاظت از کره زمین، حمایت از تلاش‌ها برای پایان دادن به درگیری‌ها در جهان از جمله در یمن، اوکراین، سوریه، لیبی، کلمبیا، اسرائیل و فلسطینی‌ها، و قبرس و همچنین حفظ روابط دوستانه با متحدان اروپایی، حفظ توازن در آسیا، ازسرگیری روابط با کوبا، سرمایه‌گذاری در آفریقا، بهبود اقتصاد در آمریکا، ارتقاء ارزش‌های انسانی و برابری جنسیتی و تحکیم امنیت سایبری را از جمله دستاوردهای رهبری او برشمرده است.

جان کری رسیدن به توافق هسته ای با ایران را به نوعی حذف یک خطر امنیتی بدون شلیک یک گلوله توصیف کرده است.

کری در این نامه خلاصه ای از سوابق فعالیتهای هسته ای ایران، تحریمها، و آغاز مذاکرات تا رسیدن به توافق را آورده و گفته است لغو برجام اقدام خطرناکی خواهد بود.

کری توافق را پیش زمینه فرصتها و چشم انداز بهتری برای ایران دانسته و می‌گوید روابط میان دو کشور مناقشه برانگیز خواهد ماند و باید فشار بر ایران حفظ شود تا در برخی سیاستهای دولت ایران تحولی ایجاد شود.

کری می‌نویسد ایالات متحده اگر در خانه خود قوی نباشد در خارج نیز قوی نیست. او می‌گوید «برای ما سیستم دموکراتیک، اقتصاد، احترام به حقوق بشر، نظام قضایی،و آزادی بیان در داخل آمریکا بر هر جای دیگران جهان ارجحیت دارد.» ​

جان کری می‌گوید عظمت آمریکا تنها در سایه تلاش مردم حفظ می‌شود و مردم و رهبران آمریکا مسئولیت دارند تا آن را حفظ کنند.

جان کری سیاستمدار ۷۳ ساله آمریکایی و از فوریه ۲۰۱۳ تا کنون در سمت شصت‌وهشتمین وزیر خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما خدمت کرده است.

دونالد ترامپ رکس تیلرسون مدیر شرکت نفتی اکسون موبیل را برای وزارت خارجه برگزیده که او برای احراز این سمت باید هفته آینده از سنای آمریکا رای مثبت کسب کند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد.

مجوز فعالیت

بانک پاسارگاد             بانک سامان               سازمان نظام صنفی               شورای عالی انفورماتیک            بانک ملت      logo-samandehi