استاندار اصفهان گفت: در حال حاضر گردشگری فرهنگی در ایران متولی ندارد و اوقاف می تواند با برنامه ریزی و استفاده از پتانسیل هایی که در بقاع متبرکه و موقوفات وجود دارد استفاده کند و این گردشگری را رونق و آن را گسترش دهد که این امر مستلزم برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و توسعه زیر ساخت های عمرانی بقاع متبرکه و موقوفات مستعد...

به گزارش جارچی به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، رسول زرگرپور در دیدار مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان و معاونان ستادی اداره کل اوقاف استان و همچنین جمعی از مدیران ادارات اوقاف و امور خیریه استان اصفهان که در محل استانداری اصفهان به مناسبت دهه وقف تشکیل شد اظهار داشت: در دهه وقف باید سعی شود تا شعار همه واقف باشیم محقق شود و اداره اوقاف از این مناسبت و فرصت به بهترین شکل ممکن استفاده کند و به گونه ای عمل نماید تا مردم با وقف آشنا شوند، ترویج و تبیین و تبلیغ وقف و ابعاد آن را برای مردم روشن نماید تا اثرات پربرکت وقف در جامعه و برای مردم روشن شود.

استاندار اصفهان در ادامه گفت: از هر رسانه ای که می توانید برای ترویج وقف استفاده کنید با زبان شیوا و دلچسب مردم را به این امر مقدس که بسیار کارگشا و حلال مشکلات است دعوت کنید و برای مردم اثرات وقف را بیان و تشریع کنید.

رسول زرگرپور در ادامه خاطر نشان کرد: اداره اوقاف به خاطر فعالیت های بسیار خوب و مثبتی که در سال های اخیر داشته است با اوقاف سی از پیش بسیار متفاوت شده است و در جایگاه رفیعی در حال حاضر قرار دارد از این دهه استفاده نمایید و در جهت اقداماتی که انجام می دهید به مردم اطلاع رسانی داشته باشید زیرا که اقدامات بسیار ارزنده توسط اوقاف و امور خیریه هم در بقاع متبرکه و در موقوفات انجام شده و در حال انجام نیز است.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی های انجام شده و اقدامات صورت گرفته شده توسط ادارات اوقاف و امور خیریه استان اصفهان امامزادگان سراسر استان در حال تبدیل شدن به قطب های فرهنگی هستند و این به دلیل انجام اقدامات فرهنگی و عمرانی می باشد که در بقاع متبرکه سراسر استان انجام شده است که اقدامات بسیار خوب و مثبت هستند و شما باید از این فرصت استفاده نماید و این فعالیت ها را باید به مردم اطلاع رسانی کنید.

استاندار اصفهان در ادامه به نیازهای روز جامعه اشاره کرد و بیان داشت: رویکرد وقف را براساس نیازهای جامعه تنظیم کنید و با تشکیل اتاق های فکر در این راستا به گونه ای برنامه ریزی کنید که مردم و واقفان نیک اندیش به سمت وقف کردن جهت مرتفع کردن نیازهایی روز جامعه خود همچون مبارزه با اعتیاد، مبارزه با آسیب های اجتماعی به خصوص آسیب هایی که بانوان در جامعه با آن مواجه هستند روی بیاورند زیرا که وقف از دیرباز به عنوان یک بازوی توانمند برای جامعه بوده است و در این زمان نیز باید این نقش وقف پررنگ تر از گذشته شود چونکه برای دولت امکان اینکه بتواند در تمام زمینه های اجتماعی وارد شود و نقش ایفا کند وجود ندارد و وقف این سنت حسنه و حرکت مردمی می تواند به خوبی این نقش را ایفا نماید و در ساختن یک جامعه پویا و پیشرفته عامل موثر و تاثیر گذاری باشد.

رسول زرگرپور در ادامه تصریح کرد: استان اصفهان یک استان پیشرو و خلاق است و اداره اوقاف و امور خیریه استان اصفهان نیز باید با ایجاد وقف هایی در زمینه؛ وقف و پژوهش، وقف و فناوری وقف و علم گام بردارد و واقفین نیک اندیش را در جهت ایجاد این گونه وقف ها ترغیب نماید که بسیار برای جامعه و استان مهم و مفید هستند تشویق و ترغیب کند.

 وی در ادامه به گردشگری فرهنگی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر گردشگری فرهنگی در ایران متولی ندارد و اوقاف می تواند با برنامه ریزی و استفاده از پتانسیل هایی که در بقاع متبرکه و موقوفات وجود دارد استفاده کند و این گردشگری را رونق و آن را گسترش دهد که این امر مستلزم برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و توسعه زیر ساخت های عمرانی بقاع متبرکه و موقوفات مستعد در این راستا است.

استاندار اصفهان در ادامه خاطر نشان کرد: اوقاف با رویکرد اینکه امامزادگان باید به صورت مردمی و غیر دولتی اداره شوند عمل می کند اما باید برای اعضا هیئت امنا بقاع متبرکه افرادی انتخاب شوند که هم شایستگی داشته باشند و هم در شان آن ها باشند.

رسول زرگرپور در ادامه به مطالبات موقوفات از ادارات و نهادهای دولتی اشاره کرد و بیان کرد: ادارات و نهادهایی که مستاجر موقوفات هستند باید مطالبات موقوفات را به صورت تمام و کمال پرداخت نمایند و در این زمینه نیز استانداری پشتیبان موقوفات و اداره اوقاف و امور خیریه است اما اداره اوقاف و امور خیریه نیز باید به گونه ای عمل نماید که دستگاه های دولتی بتوانند از عهده تعهدات خود برآیند.

وی در ادامه گفت: استانداری اصفهان هم آمادگی دارد تا در جهت احیای موقوفات با اداره اوقاف و امور خیریه کمال همکاری را در راستای احیای موقوفات و همچنین بهره برداری اقتصادی از امکانات این اداره و موقوفات به نفع موقوفات حمایت های لازم را انجام دهد.

استاندار اصفهان در پایان گفت: همچنین از مجموعه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان به خاطر زحماتی که در یک سال گذشته کشیده شده اند کمال تشکر و قدر دانی را دارم.


www.jarchimobarake.ir


 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد.

مجوز فعالیت

بانک پاسارگاد             بانک سامان               سازمان نظام صنفی               شورای عالی انفورماتیک            بانک ملت      logo-samandehi