طی مصاحبه ای که با دکتر نساجی در رابطه با وظایف و اقدامات این سازمان انجام شد ، وی گفت: سازمان دامپزشکی کشور که از مجموعه وزارت جهاد کشاورزی می باشد  با وظیفه بهداشت غذایی جامعه که از وظایف اصلی و زیر ساختی آن می باشد، نسبت به پیشگیری و درمان بیماری های دام،طیور، آبزیان و زنبور عسل اقدام می کند.

وی ادامه داد: وظایف دامپزشکان واکسیناسیون دام و طیور، تست بیماری های مشترک، نظارت بر فرآورده های دامی، بازرسی از گوشت و مرغ فروشی ها، نظارت بر دام داری ها(صنعتی، نیمه صنعتی،روستایی)، مرغ داری ها، کشتارگاه ها، کارخانه های خوراک دام و طیور، کارخانه های فرآورده های خام دامی و نظارت بر سلامت گوشت ، مرغ، آبزیان، عسل و شیر قبل از رسیدن به دست مصرف کننده می باشد  و این وظایف وظایفی است سنگین که توسط همکاران دامپزشک در همه نقاط شهرستان از جمله صحراها، روستا هاو ... و در  سخت ترین شرایط ممکن مانند گرما ،باران و برف انجام می گردد، که علاوه بر سختی کار دامپزشکان گاهی باعث انتقال بیماری توسط دام به آنان می شود که ممکن است باعث مرگ آنان می شود.

وی افزود: بیماری ها دو نوع هستند:  نوع اول خاص دام است که فقط به دام آسیب میزند و برای انسان فقط ضرر اقتصادی دارد. نوع دوم شامل حدود 1080 نوع بیماری است که تا به حال شناسایی شده و هر روز رو به افزایش است که این بیماری ها بین حیوان و انسان مشترک است مثل هاری، تب مالت، سل ، آنفولانزا و.... که گزارش تمام این بیماری ها از تمام نقاط کشور، در سازمان دامپزشکی کشور به صورت محرمانه ثبت می شود و قابل پیگیری می باشد.

وی با بیان اینکه خدمات سازمان دامپزشکی برای خیلی از مسئولین همچنان باز نشده و پوشیده است عنوان کرد: تمامی همکاران دامپزشک ما در بدترین شرایط با حقوق و مزایای کم و بدون در نظر گرفتن سختی کار در حال خدمت رسانی به تمام افراد جامعه جهت پیشگیری از بیماری های خطرناک هستند .

نساجی اقدامات و برنامه های این سازمان را در راستای حمایت از تولیدکنندگان و رفع مشکلات آنان خدمات بهداشتی رایگان برای سم پاشی ، واکسیناسیون، آزمایش تب مالت و... که بسیار پر هزینه می باشد و همچنین برگزاری کلاس های آموزشی بهداشتی را عنوان کرد.

وی در پایان اظهار داشت: با توجه به قرار گرفتن در ایام محرم و انجام سنت حسنه قربانی ، ما در تحقیقات چند ساله از تمام مردم شهرستان درخواست می کنیم  برای جلو گیری از بیماری ها و شیوع آن ها قربانی ها را در کشتارگاه ها و زیر نظر دامپزشکان انجام دهند


منبع خبر:

www.jarchimobarake.ir


 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد.

مجوز فعالیت

بانک پاسارگاد             بانک سامان               سازمان نظام صنفی               شورای عالی انفورماتیک            بانک ملت      logo-samandehi