در مراسم سوگواری سید الشهداء، هرکسی به گونه ای عزاداری و ارادت خود را به سالار شهیدان نشان می دهد.

مستند “سلام “، از دسته مستندهای مذهبی در روزهای  تاسوعا و عاشورای حسینی است که دررابطه با مراسم عزاداری اهالی دو روستای  حسن آباد قلعه بزی و نکوآباد از توابع شهرستان مبارکه می باشد. مردم این دو روستا با توجه به محتوای مراسمی که برگزار می کنند، نام مراسم خود را “سلام” گذاشته اند.

سلام، نام مراسمی است که سال هاست نسل به نسل منتقل شده است و همچنان با شور و اشتیاق زیادی برگزار می شود. از اول ماه محرم در دو روستا در تکیه ها و مساجد مراسم عزاداری برگزار می شود و حتی بعضی از شب ها دسته های سینه زنی و زنجیرزنی در خیابان های دو روستا تشکیل می شوند. همه این مراسم ها در نهایت به روزهای تاسوعا و عاشورا ختم می شود. شب تاسوعا مردم حسن آباد به محله نکوآباد می روند و اهالی روستای نکوآباد را دعوت می کنند تا در روز تاسوعا میهمان آنها باشند. در روز تاسوعا مردم روستای نکوآباد با دسته های عزاداری به سمت روستای حسن آباد قلعه بزی حرکت می کنند و در محلی به نام میدان سلام ودرحال حاضر “پارک سلام” میهمان مردم حسن آباد می شوند.

در این پارک یک طرف مردم نکوآباد و در طرف دیگر مردم حسن آباد قرار دارند. میزبان به میهمان سلام می دهد و این روز را تسلیت می گوید و از اینکه میهمانی را پذیرفته اند تشکر می کند. مراسم عزاداری با نظم خاصی برگزار می شود و خانمها به خانه ها و آقایان به مسجدجامع حسن آباد قلعه بزی می روند تا پذیرایی شوند.

روز به پایان می رسد و مردم نکوآباد خود را آماده روز عاشورا می کنند تا میزبان مردم حسن آباد باشند. شب عاشورا نیز مردم نکوآباد به حسن آباد رفته و آنها را برای روز عاشورا دعوت می کنند. روزعاشورا مردم حسن آباد به سمت نکوآباد حرکت کرده و در کنار کانال آب مستقر می شوند. تمام مراسم های روز تاسوعا در روز عاشورا نیز برگزار می شود؛ با این تفاوت که نکوآباد میزبان است. در خانه ها ومسجد امام حسین (ع) نکوآباد

و بعد از صرف ناهار همگی به خانه ها بازمی گردند و آماده مراسم شام غریبان می شوند و مردم حسن آباد و نکوآباد شمع به دست از خانه ها خارج می شوند و به سمت امامزاده محمدبن موسی کاظم نکوآباد و حسن آباد حرکت می کنند. در راه نیز با خواندن روضه همدردی خود را با قافله سالار امام حسین اعلام می کنند. همگی به امامزاده می رسند و پس از چند ساعت عزاداری به خانه ها باز می گردند. اما در سالهای گذشته نچندان دور قافله ای با لباس شبیه خوانی که نماینگر اسارت خاندان رسول الله بود از مسجد جامع حسن آباد به راه می افتاد و در راه مردم دو آبادی به هم می پیوستند وسپس به امامزاده رسیده و تعزیه خوانی در جوار امامزاده برگزار می شد.


منبع خبر:

www.jarchimobarake.ir


 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد.

مجوز فعالیت

بانک پاسارگاد             بانک سامان               سازمان نظام صنفی               شورای عالی انفورماتیک            بانک ملت      logo-samandehi