عزاداری محرم از جمله پدیده های فرهنگی است که با حفظ عناصر اصلی، به زیور خلاقیت­های اجتماعی و فرهنگی و اقلیمی جوامع و مناطق مختلف آراسته شده و اگر چه دارای مضامین  واحدی می باشد اما به تبع اختلافات اقلیمی و حوزه­های فرهنگی، با نمودهای مختلفی، پا به عرصه ظهور گذاشته و بر جذابیت هر چه بیشتر خود ، دامنه می زند.

 

در روستای باغملک نیز به مانند دیگر نقاط ایران در دهه اول محرم مراسم عزاداری برای شهدای کریلا برگزار می شود که گوشه ای از این مراسم به شرح زیر است .

مراسم سینه زنی و نوحه خوانی که هر شب در حسینیه باغملک برگزار می شود .

مراسم شبیه خوانی که هر شب  در حسینیه برگزار می شود.

مراسم شیر خوارگان حسینی به یاد بود حضرت علی اصغر در روز هفتم محرم.

مراسم حضور در گلزار شهدا که در قالب دسته سینه زنی و زنجیر زنی از حسینه روستا شروع  و عزاداران به سمت گلزار شهدا حرکت می کنند و سپس در کنار گلزار شهدا زیارت عاشورا خوانده می شود.

بر اساس یک رسم قدیمی در روز تاسوعا و عاشورا ی حسینی  یکی از پرشورترین و زیبا ترین مراسم های عزاداری  ( که در منطقه و حتی به جرات می توان گفت در استان بی نظیر است ) در روستای باغملک و روستای اراضی برگزار می شود و از دیگر نقاط استان به ویژه شهر اصفهان برای شرکت در این مراسم عزاداری به این دو روستا سفر می کنند و چندین مرتبه هم از شبکه استانی اصفهان این مراسم پخش شده است .

 از جمله این مراسم دسته‌ عزاداری است که در آن عزاداران به سینه زنی و زنجیر زنی می‌پردازند و با خود علامت و علم حمل می‌کنند. از دیگر مراسم این روز نخل گردانی است که با مفهوم تشییع پیکر مقدس سید الشهدا (ع) می باشد در روز  تاسوعا و عاشورا برپا می­شود .

در روز عاشورا دسته عزاداری از روستای اراضی به سمت روستای باغملک  ( که در حدود سه کیلو متری اراضی قرار دارد ) حرکت می کند و در راه به سینه زنی و زنجیر زنی می پردازند و پس از انکه دسته عزاداری  به روستای باغملک رسید در ورودی روستا در طی مراسم خاصی که به مراسم " سلام " معروف است مورد استقبال مردم روستای باغملک قرار می گیرند و سپس به همراه یکدیگر با سینه زنی و زنجیر زنی به سمت گلزار شهدا روستای باغملک حرکت می کنند و پس از خواندن فاتحه برای شهدا و اموات روستا به سمت حسینیه حرکت می کنند و در محل حسینیه تا اذان ظهر به عزاداری برای سیدالشهدا و یارانش می پردازند و سپس در حسینیه به یاد نماز ظهر عاشور به اقامه نماز ظهر می پردازند و پس از آن در اتاقهای حسینیه که به " دکه " معروف می باشند می نشینند که هر دکه متعلق به چند خانواده روستا می باشد.

رسم دیگری که برای روز عاشورا در روستای باغملک وجود دارد به این شکل است که مردم باغملک برای پذیرایی از عزاداران  حسینی نذرهایی را در منزل خود آماده کرده به حسینیه می آورند و مراسم نهار هم شکل خاصی دارد و بسیار زیبا می باشد . در زمان نهار که بعد از نماز ظهر است درب حسینیه بسته می شود و تمام افرادی که نهار را به حسینیه آورده اند پشت درب حسینیه جمع می شوند و همگی بر حضرت محمد و آل محمد صلوات می فرستند و یزید و یزیدیان را لعنت می کنند . این بستن درب بدلیل این است که تمام مردم روستا ، چه کسانی که منزل شان نزدیک حسینیه است و هم کسانی که دور از حسینیه هستند با هم وارد حسینیه شوند . در زمان مشخص شده درب باز می شود و نذرهای هر خانواده به کسانی که داخل دکه آن خانواده نشسته اند داده می شود .

در بعد از ظهر عاشورا هم زیارت عاشورا خوانده می شود و سپس مراسم شبیه خوانی امام حسین (ع) برگزار می شود .

در روز تاسوعا هم مراسمی شبیه به مراسم روز عاشورا برگزار می شود با این تفاوت که مردم باغملک میهمان مردم روستای اراضی هستند .


 منبع خبر:

www.jarchimobarake.ir


 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد.

مجوز فعالیت

بانک پاسارگاد             بانک سامان               سازمان نظام صنفی               شورای عالی انفورماتیک            بانک ملت      logo-samandehi