گفتگو با رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان مبارکه حجت الاسلام و المسلمین کیانی

با توجه به نزدیک شدن ماه محرم تصمیم گرفتیم مصاحبه ای داشته باشیم با رئیس اداره تبلیغات اسلامی ،حجت الاسلام و المسلمین کیانی

سلام ، از اینکه وقت خود را در اختیار رسانه ی جارچی قرار دادید متشکریم. وظایف اداره ی تبلیغات اسلامی چیست؟

با عرض سلام خدمت رسانه جارچی مبارکه و تشکر بابت دیده شدن سازمان و اهمیت دادن به مسئولیت ها و فعالیت های سازمان. ماموریت کلان سازمان، بحث تبلیغات اسلامی است. هر جایی که نام از دین و اسلام باشد سیاست و مسئولیت سازمان سازمان دهی، نظارت و هدایت در کلیه مباحث فرهنگی و تبلیغات دینی است. برخی ماموریت های ما مستقیم و برخی دیگر غیرمستقیم هستند.

اولین مبحث در ماموریت مستقیم ما بحث "روحانیت" است. مسئولیت اول ما در این مبحث اعزام روحانیون از اصفهان و قم به مناسبت های مختلف مثل ماه محرم و ماه رمضان به کل شهرستان اعم از روستاها، حسینیه ها، مساجد و... است.

مسئولیت بعدی نظارت بر فعالیت های روحانیون شهرستان و تغذیه فکری آنان می باشد. که در شهرستان علاوه بر 120 رو حانی که به در مناسبت های مذهبی فعالیت خود را انجام می دهند 80 نفر روحانی دائم در شهرستان داریم که حدود 30 نفر آن ها روحانیون "طرح هجرت"هستند که از خارج شهرستان با دستور سازمان تبلیغات وارد روستاها می شوند و به فعالیت خود می پردازند و 50 نفر دیگر یا روحانیون بومی هستند یا اینکه در شهرستان سکونت می کنند.

دومین مبحث بحث "هیئات مذهبی" است که اصل کار ما در این حیطه بحث محرم می باشد. 120 هیئت دارای مجوز و حدود 100 هیئت بدون مجوز در شهرستان مشغول فعالیت می باشند.

شورای هیئات مذهبی که 5 نفر می باشند و به انتخاب خود هیئات گزینش شده اند، کارهای اجرایی هیئات را انجام می دهند که این شورا رابط بین سازمان و هیئات مذهبی هستند.

وظیفه ما در بدو ورود به ایام محرم برگزاری "کارگروه های آموزشی" برای مسئولین هیئات ، برگزاری همایش بدو ورود به محرم و هماهنگی با ائمه جمعه و ادارات از جمله فرمانداری ، اداره برق و نیروی انتظامی می باشد.

ماموریت های غیر مستقیم طیف گسترده ای دارد ازجمله می توان به معاونت تشکل های مردمی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، امورمساجد، ساماندهی جشن های تکلیف دختران با طرح" هفت اسمان تا خدا" که در سطح کشور مطرح شد، برگزاری موج فرهنگی که ویژه دانش آموزان است، می باشد .

سومین مبحث بحث "مداحان" است. کانون مداحان جایی است که متعلق به مداحان است و 7 نفر به انتخاب خود مداحان جهت پیگیری کارها گزینش شده اند.

وظیفه سازمان در این حیطه مدیریت، نظارت و برگزاری دوره های آموزشی مداحی مانند مرکز آموزشی بشری با مدیریت سمیه محمّدی می باشد.

مبحث چهارم بحث "کانون های فرهنگی-تبلیغی مساجد" است. اوج کار این کانون ها در تابستان وشامل طرح هایی از قبیل هسته جوان ، دوستان معرفت و فعالیت های قرآنی می باشد.

مبحث بعدی بحث " فعالیت های قرآنی " است و وظیفه ما در این مبحث تربیت معلم قرآن با مجوز کشوری، صدور مجوز ، نظارت بر فعالیت های قرآنی و 40 خانه قرآنی در شهرستان می باشد.

ماموریت های غیر مستقیم طیف گسترده ای دارد ازجمله می توان به معاونت تشکل های مردمی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، امورمساجد، ساماندهی جشن های تکلیف دختران با طرح" هفت اسمان تا خدا" که در سطح کشور مطرح شد، برگزاری موج فرهنگی به سبک جدید که ویژه دانش آموزان است و.... می باشد .

آیا کمک مالی هم به هیئت ها می شود؟

در سال 90 آقای سمیعی نژاد مدیرعامل مجتمع فولاد مبارکه حمایت مالی زیادی کردند که هنوز هم از آن استفاده می شود. در سال 93 شورای شهر به هر هیئت یک میلیون تومان کمک کرد. اما درکل تمامی فعالیت ها به صورت مردمی و به صورت نذورات انجام می گردد.

برنامه شما برای ایام محرم چیست؟

اعزام روحانیون و مداحان به سراسر شهرستان، تشکیل جلسات خانگی، برنامه ویژه همایش لبیک یا زینب و.... از برنامه های اصلی ما می باشد.

از اینکه وقتتان را دراختیار رسانه ی جارچی مبارکه قرار دادید سپاسگذاریم.


www.jarchmobarake.ir


 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد.

مجوز فعالیت

بانک پاسارگاد             بانک سامان               سازمان نظام صنفی               شورای عالی انفورماتیک            بانک ملت      logo-samandehi