با توجه به نزدیکی اجرای سرشماری سال 95 و نحوه اجرای آن مصاحبه ای با مردم شهرستان مبارکه انجام شد.

افراد مورد مصاحبه قشری از طبقه متوسط جامعه، حدود 20 نفر زن و مرد بودند که اکثر آن ها سرپرست خانوار، با تحصیلات سیکل،دیپلم و بالاتر از دیپلم و در مقطع سنی بین 30 تا 60 سال بودند.

طی این مصاحبه اکثر افراد از نحوه اجرای سرشماری آگاهی داشتند که این آگاهی از طریق تلویزیون، رادیو و پیامک انجام گرفته بود. اما نکته قابل توجه اقدام نکردن اکثر افراد برای ثبت نام و به قول معروف پشت گوش انداختن این کار بود در حالی که انجام این کار را اجبار و وظیفه ملی می دانستند و نه هیچ دلیل دیگر.

علت اقدام نکردن را جویا شدیم.....

خانم 41 ساله ای که در شرایط سخت مالی و همچنین بیکاری پسر متاهلش به سر می برد، دلیل خود را بی فایده دانستن این کار و رسیدگی نکردن به وضعیت اشتغال و درآمد جوانان می دانست.

چند نفر از افراد علت را مشغله های زندگی و آگاهی نداشتن از طرز انجام ثبت نام عنوان کردند.

مرد 30 ساله ای که با مدرک تحصیلی فوق لیسانسش به کار نانوایی مشغول بود علت را بی انگیزه بودنش عنوان کرد.

خانمی با چهار فرزند به عنوان سرپرست خانوار بی نتیجه بودن اینکار را جهت رسیدگی به اوضاع افراد و هزینه ها دلیل خود دانست.

تعدادی از افراد هم ثبت نام را در برنامه کاری خود قرار داده بودند و می گفتند وقت زیاد است مهلتش هم تمام شود دوباره تمدید می شود!

تعداد کمی هم که اقدام کرده بودند، مشکلات اینترنتی و سامانه را دلیل موفق نبودن ثبت نام دانستند.

اکثر افراد به انجام سرشماری جهت بروز رسانی اطلاعات دقیق جامعه در راستای انجام اقدامات و بهبود شرایط اعتقاد داشتند و لزوم آن را تأیید می کردند اما به این کار اعتماد لازم را نداشتند.

برخی احساس می کردندکه اطلاعات درست باعث قطع یارانه و افزایش مالیات است. برخی دیگر بی نتیجه بودن سرشماری های قبلی را دلیل بی اعتمادی عنوان می کردند.

امید است سرشماری با همکاری و با اطلاعات درست همه افراد جامعه انجام گیرد و دولت جهت بهبود شرایط بالاخص اشتغال جوانان و کاهش هزینه ها تلاش کند.


منبع خبر:


www.jarchimobarake.ir


 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد.

مجوز فعالیت

بانک پاسارگاد             بانک سامان               سازمان نظام صنفی               شورای عالی انفورماتیک            بانک ملت      logo-samandehi