شوراي نگهبان پنج شنبه و پس از نشست هاي فشرده در چند نوبت، عصر پنج شنبه با ارسال نامه اي به وزارت کشور اسامي آقايان جهانگيري، رئيسي، روحاني، قاليباف ، هاشمي طبا و ميرسليم را به عنوان 6 نامزد احراز صلاحيت شده انتخابات معرفي کرد. وزارت کشور نيز در اطلاعيه اي که در ساعات پاياني شامگاه پنج شنبه منتشر شد.

اين اسامي را به صورت علني منتشر کرد تا به اين ترتيب از لحظه انتشار اسامي، تبليغات رسمي نامزدهاي انتخابات دور دوازدهم رياست جمهوري آغاز شود. تبليغاتي که 4 هفته ادامه خواهد داشت و در ساعت 8 صبح پنج شنبه 28 ارديبهشت يعني 24 ساعت قبل از شروع راي گيري پايان خواهد يافت. در اين ميان سفرها و سخنراني هاي انتخاباتي هر 6 نامزد نيز جدي تر شده است و موضع گيري ها و اظهارنظرها هم طبيعتاً داغ تر. حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني از دولت قبل انتقاد و از برداشته شدن تحريم ها دفاع کرد، آيت ا... رئيسي بر شعار دولت کار و کرامت تأکيد کرد و گفت: مديريت يک جريان خاص در کشور بايد شکسته شود. دکتر قاليباف شهردار تهران بار ديگر از ناديده گرفتن 96 درصد مردم در اقتصاد گفت، مهندس ميرسليم و مهندس هاشمي طبا نيز هر کدام انتقاداتي به مشکلات موجود و عملکرد دولت يازدهم داشتند. شايان ذکر است روز گذشته دکتر جهانگيري سخنراني نداشت.

روحاني: خب ما لبخند مي زنيم شما پول ها را به آمريکايي ها مي دهيد!
دکتر روحاني پنجشنبه در جمع نخبگان استان فارس در شيراز حاضر شد و ضمن افتتاح چند طرح گفت: آيت ا... هاشمي رفسنجاني ‌در هفته هاي آخر حياتش به من گفت که من از صبر شما تعجب مي کنم. به ايشان گفتم شما ازهمه ما صبورتر هستيد.
به گزارش ايرنا اين نامزد دوازدهمين دوره انتخابات با بيان اينکه من مشارکت حداکثري را مي خواهم، گفت: «بعضي ها شعار مي دهند، بدون اينکه محاسبه را پس بدهند، زمان انتخابات زماني است که بحث ها براي مردم روشن مي شود، بايد بيايند جواب بدهند.» وي با تأکيد بر اينکه ما بايد از حقوق ملت دفاع کنيم، افزود: چرا پول مان را در دهان اژدها قرار دادند، چرا 2 ميليارد دلار پول ما را که در سال 87 مي شد برداشت، چرا برنداشتند، ما اين را به قوه قضائيه نوشته ايم و اميد داريم که رسيدگي کند. وي با بيان اينکه به ما مي گويند چرا به آمريکايي ها لبخند مي زنيد، با خنده ادامه داد: خب ما لبخند مي زنيم شما پول ها را به آمريکايي ها مي دهيد!


هزينه تحريم ها از جيب مردم پرداخت مي شد
وي همچنين در مراسم افتتاح بيمارستان 600 تختخوابي بوعلي سيناي شيراز هم تصريح کرد: هزينه تحريم ها از جيب چه کسي پرداخت مي شد؟ قطعا از جيب مردم پرداخت مي شده است.
روحاني با اشاره به اينکه برجام ما را آزاد کرد، گفت: آثار برجام شکستن حصر ايران است، حصر ايران شکست، آثار برجام اين است که نفت را به هر کسي مي خواهيم مي فروشيم، پول نفت را به هر ارزي خواستيم مي گيريم. وي اضافه کرد: درحوزه پزشکي آيا همه وسايل وامکانات پزشکي به موقع به دست ما مي رسيد ، آيا از هر کشوري مي خواستيم اين تجهيزات به ما مي رسيد يا فقط از يکي دو کشور با قيمت بالاتر وارد مي کرديم؟ حتي آنها که با ما راه مي آمدند و رفيق بودند هم پول ما را حبس مي کردند و پول ما را منتقل نمي کردند.

اگر فرد يا رسانه اي مي خواهد به اميد و آينده کشور لطمه بزند، عصباني مي شوم
روحاني ادامه داد: ‌من يک جا عصباني مي شوم؛ روزهايي را که عصباني مي شوم مرور کرده ام و آن جايي است که فرد يا رسانه اي مي خواهد به اميد و آينده کشور لطمه بزند، بگذاريم مردم به آينده و کشور اميدوار باشند، چرا دروغ مي گوييد؟چرا واقعيت را به مردم نمي گوييد؟ رئيس دولت يازدهم در مراسم افتتاح يک مجموعه ورزشي در شيراز براي بانوان نيز تصريح کرد: ‌آقايان همه فضاها برايشان آماده است تا با لباس ورزشي حضور يابند و کار خانم ها سخت تر است که با توجه به چارچوب هاي فرهنگي، هم نشاط و هم سلامت و هم تفريح سالم داشته باشند و اوقات فراغت خود را بگذرانند.
رئيسي: مديريت يک جريان خاص در کشور بايد شکسته شود
آيت ا... رئيسي نيز روز گذشته با حضور در محل شهادت شهداي هفتم تير فعاليت انتخاباتي خود را رسماً آغاز کرد. به گزارش فارس اين نامزد انتخابات با بيان اينکه مشکلات اقتصادي از دغدغه‌هاي اصلي مردم است، گفت: در دولت کار و کرامت جوانان نقش ويژه‌اي خواهند داشت.
توليت آستان قدس رضوي با تأکيد بر اينکه نگاه اشرافي در مديريت‌ها از مشکلات مردم است، گفت: نگاه ما به همه ظرفيت‌هاي کشور است نه يک جناح و جريان خاص سياسي. مديريت يک جريان خاص در کشور بايد شکسته شود. به گزارش فارس رئيسي افزود: در دولت کار و کرامت جوانان نقش ويژه‌اي خواهند داشت.

اداره کشور به‌دست افراد خسته و بي‌انگيزه است
وي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينکه واگذاري امتياز از بخش دولتي به خصوصي که به امضاي طلايي مشهور است بايد به افراد صاحب حق و لايق داده شود، تأکيد کرد: با بسيج عمومي و مديريت جهادي تغيير وضع موجود ممکن است. رئيسي افزود: «از برنامه‌هاي دولت کار و کرامت شفافيت است، اداره کشور به‌دست افراد خسته و بي‌انگيزه است.» به گفته پژمانفر نماينده مردم مشهد و رئيس فراکسيون روحانيون مجلس، قرار است رئيسي فردا يکشنبه در اين فراکسيون حاضر شود و مواضع، ديدگاه‌ها و برنامه‌هاي انتخاباتي خود را براي نمايندگان مطرح کند.
وي با بيان اينکه براي مردم اطمينان‌آور نيست که دولت اعلام کند يک پرونده فساد در فلان جا کشف کرديم، گفت: آن چيزي که براي مردم اطمينان‌آور است، اينکه دولت اعلام کند ما يک ساختار فسادزا را حل کرديم. فلان فرد مفسد را به دادگاه معرفي کرديم. نه اينکه دولت اعلام کند ما يک ليستي از متخلفين را داريم و قوه قضائيه هم اعلام کند چنين ليستي به دست ما نرسيده، اين مردم را بيشتر نگران مي‌کند! 

روايت توليت آستان قدس از برخورد با يک فساد مالي
به گزارش رجانيوز، توليت آستان قدس رضوي در اين سخنراني ادامه داد: «يکي از شبهاتي که مطرح مي‌کنند اين است که در آستان قدس رضوي يک آقايي تخلفي کرده و بعد فرار کرده است. ما در ابتداي مسئوليت، قائم مقام آستان قدس رضوي را تغيير داديم و بعد هم در يکي از شرکت‌ها، گروه حسابرسي گذاشتيم. بازرسي کامل کردند و يک ماه قبل از فرار اين آقا، گزارشي به دادگستري تقديم شد.» رئيسي با بيان اينکه اين مسائل مالي مربوط به سال‌هاي ۸۰ تا ۹۴ يعني قبل از مسئوليت بنده بود، افزود: «ما که رفتيم در عرض يک ماه و نيم قضيه تمام شد. اقدام کرديم و اعلام نکرديم؛ چرا که به اعلامش، اعتقادي نداشتيم. بنده اعلام بدون اقدام را مفيد نمي‌دانم. اگر دولت هر روز آمد گفت؛ آي فساد فلان جا، آي فساد فلان جا؛ مشکل فساد در کشور حل نمي‌شود. به تعبير حضرت آقا؛ گفتن دزد دزد، مشکل دزدي را حل نمي‌کند.»

قاليباف: در اتاق در بسته نمي‌نشينم و محرومان و مظلومان را فراموش نمي‌کنم
محمدباقر قاليباف، ديگر نامزد انتخابات نيز ابتدا به کرمانشاه و سپس به ايلام سفر کرد. به گزارش تسنيم قاليباف با بيان اينکه اگر توفيق خدمت پيدا کنم کارم را از دورترين و محروم‌ترين نقاط شروع مي‌کنم، گفت: هرگز در تهران نمي‌مانم، اقصي نقاط کشور اتاق کارم مي‌شود، در اتاق در بسته نمي‌نشينم و محرومان و مظلومان را فراموش نمي‌کنم. وي عصر پنج شنبه در يادواره شهداي مدافع حرم و عمليات بازي‌دراز که در مسجد معتضدي کرمانشاه برگزار شد، ادامه داد: دولت کارنامه قابل قبولي در عرصه اقتصادي ندارد و با وجود دادن وعده‌هاي توخالي نتوانسته رفاه مناسبي براي مردم به ارمغان بياورد.

امکانات کشور تحت تصرف 3 تا 4 درصد برخي از مديران رانت‌خوار و سودجو قرار دارد
وي يکي از عوامل اساسي مشکلات اقتصادي کشور را ضعف مديريتي مسئولان دولتي و ساختار اداري فشل دانست و اظهار کرد: تنها راهکار اين معضل اساسي اين است که مردم خود به صحنه بيايند و با فعاليت جهادي امور نابسامان کشور را برطرف کنند. متأسفانه امکانات و ظرفيت مالي کشور تحت تصرف 3 تا 4 درصد برخي از مديران رانت‌خوار و سودجو قرار دارد و بقيه مردم با مشکلات اقتصادي گريبانگير هستند.

اداره کشور با بخشنامه و دستورالعمل، اداره منسوب به دوران قجري است
اين نامزد انتخابات ادامه داد: در جامعه​ امروزي ديگر نمي‌توان خانواده‌اي را يافت که به مشکل بيکاري گرفتار نباشد و امروزه دغدغه اساسي مردم معضلاتي از قبيل بيکاري، گراني و ساير مشکلات معيشتي است. وي اداره کشور با بخشنامه و دستورالعمل را اداره منسوب به دوران قجري دانست و افزود: تنها راهکار اين مسئله مديريت جهادگونه مديران و اعتماد آنها به جوانان و بهره گيري از خلاقيت آنهاست.

هيچ اختلاف نظري ميان کانديداهاي جبهه مردمي نيروهاي انقلاب وجود ندارد
محمدباقر قاليباف همچنين در حاشيه اين مراسم گفت: هيچ اختلاف نظري ميان کانديداهاي جبهه مردمي نيروهاي انقلاب وجود ندارد. اصلا موضوعي در رابطه با اينکه اختلافي در اتحاد جبهه مردمي وجود داشته باشد، مطرح نيست و همان رويه ادامه دارد.
هاشمي طبا: به دليل سياست‌هاي ليبرالي و به نوعي پوپوليستي، محرومان، همچنان محروم باقي ماندند
همچنين سيد مصطفي هاشمي طبا ديگر داوطلب دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: آن چيزي که از برجام انتظارمان بود به طور صد درصد محقق نشده است. وي ظهر روز پنجشنبه 31 فروردين در نشست اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان مستقل، حفظ سرزمين ايران اسلامي را اولويت اول خود دانست و گفت: مملکت ما با تهديدهايي مواجه است مانند فساد اداري،‌ قاچاق سازماندهي شده،‌ عدم سرمايه‌گذاري در کشور و بزرگ شدن دولتي که مجبور است واردات کند. رئيس اسبق سازمان تربيت بدني با انتقاد از سياست‌هاي ليبرالي در اقتصاد، گفت: متاسفانه به دليل سياست‌هاي ليبرالي و به نوعي پوپوليستي که در جريان بوده يک شکاف طبقاتي بزرگ ايجاد شده و محرومان کشور ما همچنان محروم باقي ماندند.
پس اولويت دوم رسيدگي به محرومان،‌معلولان و بيماران خاص است و در کنار آن قطع امتيازاتي که بي‌جهت به همه داده مي‌‌شود مانند يارانه‌ها.
دادگاه مهدي هاشمي بايد علني مي بود
وي با بيان اينکه با فساد و رانت بايد مبارزه کرد،خاطرنشان کرد: محاکمه مهدي هاشمي بسيار کار خوبي بود ولي چرا دادگاهش علني نشد؟ بايد اجازه مي‌دادند وي حرفش را بزند و دادگاه هم حرفش را مي‌زد تا مردم بفهمند چه خبر است.

کنار نمي‌روم و تا آخر هستم
هاشمي طبا با بيان اينکه ما کشوري داريم که به نفت وابسته است و اقتصاد ما وارداتي و براساس هوا و هوس است، گفت: ما اگر توانستيم پول نفت را به اقتصاد وارد نکنيم آن وقت مي‌توانيم بگوييم در اقتصاد موفق عمل کرده‌ايم. وي با انتقاد از سالمند بودن سن وزراي دولت يازدهم، گفت: استفاده از وزراي پير مانند وزير صنعت را تاييد نمي‌کنم. وي مي‌تواند مشاور خوبي باشد ولي براي وزير بودن مناسب نيست. ما چرا بايد هميشه به افراد پير آويزان باشيم اگر جمهوري اسلامي زايندگي در نيروهايش نداشته باشد محکوم به فناست. اين داوطلب انتخابات در ادامه در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه با تصميم شوراي اصلاح‌طلبان به نفع کانديدايي کنار مي‌کشد، گفت: کنار نمي‌روم و تا آخر هستم.

ميرسليم: اگر مديريت علمي در کشور وجود داشت اين اتفاقات رخ نمي‌داد
ميرسليم نامزد مورد حمايت حزب مؤتلفه نيز در نشست اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان مستقل با اشاره به مشکلات پيش آمده براي کارخانه‌ها و کارگاه‌هاي توليدي گفت: در واقع اگر مديريت علمي در کشور وجود داشت اين اتفاقات رخ نمي‌داد. به گزارش فارس، ميرسليم ادامه داد: اگر مي‌خواستم در اين سال ها موضع سياسي خود را فاش کنم اصلاً نمي گذاشتند که من براي کشور کار کنم.
من سال 76 از دولت هاشمي بيرون آمدم، با دولت خاتمي کار کرده ام البته عاشق چشم و ابروي آنها نبودم، با دولت احمدي نژاد هم کار کرده ام و براي رونمايي از محصول خود از او دعوت به عمل آوردم و همچنين با دولت روحاني نيز کار کردم.
جهانگيري پسر خوبي است
وي در بخش ديگري از سخنانش درباره معاون اول رئيس دولت يازدهم و رقيب انتخاباتي خود گفت: جهانگيري پسر خوبي است و من از اين جهت مي گويم پسر خوبي است چون او در زماني که من در وزارت کشور بودم فرماندارم در جيرفت بوده ولي در هر حال از کسي که تجربه کار ندارد چه مي خواهيم و چه توقعي مي توانيم داشته باشيم؟

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد.

مجوز فعالیت

بانک پاسارگاد             بانک سامان               سازمان نظام صنفی               شورای عالی انفورماتیک            بانک ملت      logo-samandehi