بارها و بارها بر روی تابلوهای ورودی شهر و در سخنرانی بسیاری از مسئولین شهری شنیده ایم که از شهر دیزیچه به عنوان یک شهر شهید پرور یاد می کنند.

شهری که در دوران دفاع مقدس با تقدیم بیش از یکصد شهید, دِین خود را به انقلاب شکوهمند اسلامی و کشور عزیزمان ادا کرد.

شهدایی که کلامشان،رفتارشان و کردارشان می تواند بهترین الگو برای جاماندگان از قافله ی شهادت و نسل سوم و چهارم انقلاب باشد.

چند روز پیش که مادر یکی از شهدا فوت کرده بود با جمعی از دوستان در کنار پدر بزرگوار ایشان نشسته بودیم و ایشان از خاطرات فرزند شهیدش می گفت.خاطراتی که هر جمله اش می تواند چراغ راه جوانان امروز شهر و کشورمان باشد.

همه ی حضار افسوس می خوردند که چرا این خاطرات هیچ جایی ثبت نشده است.پدر بزرگوار شهید، در ادامه ی صحبت های خود نکته ای را گفتند که باعث نگرانی و حسرت همه ی حضار شد و آن نکته این بود:

اکثر پدران و مادران شهدای شهر فوت کرده اند و تعداد والدین شهدایی که در قید حیات هستند حتی به 10 نفر هم نمی رسد.

حرف بسیار سنگینی بود که بر قلب همه ی حضار فشار آورد.آری ، روز به روز داریم گنیجنه ی  خاطرات شهدا را از دست می دهیم و هیچ فرد یا ارگانی هم احساس وظیفه نمی کند که قدمی برای شهدا بردارد. همه از دست بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان گله مند بودند.

اما یادم آمد در اواخر دوره ی سوم شورای اسلامی شهر ، بسیاری از خاطرات،زندگی نامه و وصیت نامه ی شهدا جمع آوری شد و آقای ناصر بهرامی شاعر و نویسنده ی توانای شهرمان هم پیگیر انتشار کتاب شهدا  بود. حتی نام کتاب هم انتخاب شده بود: سینه سرخان دیار من.شورای اسلامی در دوره ی چهارم هم در اوایل کار ، پیگری هایی در این خصوص انجام داد و به تکمیل این کتاب اهتمام ورزید. اما متاسفانه این حرکت بزرگ، ظاهرا از اولویت کاری مسئولین شهر خارج شد و هنوز هم عملیاتی نشده است.

مسئولین عزیز

مگر انتشار کتاب شهدا در مقابل هزینه هایی که در قالب هزینه های فرهنگی در شهر صورت گرفته است چقدر هزینه دارد که نزدیک به چهارسال است قولش را می شنویم و نتیجه ای ندیده ایم؟

ای کاش این کار فرهنگی را حداقل به ارگان های دیگر مانند بسیج، کانون های فرهنگی یا خانواده شهدا و جانبازان سپرده بودید تا به عنوان سند بزرگ افتخار آفرینی شهرمان منتشر شده بود.

در پایان امیدوارم در مدت محدود مسئولیت خود،انتشار این کتاب را در اولویت کاری خود قرار دهید تا خدای ناکرده دِینی بر گردنتان باقی نماند . از شما دعوت می کنم این سخن مقام معظم رهبری را مد نظر قرار دهید که فرمودند: نگذارید غبارهای فراموشی روی این خاطره های گرامی را بگیرد.( دیدار جمعی از خانواده های شهدا 17/2/1376)

با سپاس فراوان

محمد صادق دانشمند

مدیرمسئول

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد.

مجوز فعالیت

بانک پاسارگاد             بانک سامان               سازمان نظام صنفی               شورای عالی انفورماتیک            بانک ملت      logo-samandehi