در جامعه گاهی اوقات گفته می‌شود که تورم کاهش پیدا کرده و تک‌رقمی شده است که به‌تبع آن، این سوال در ذهن همگان ایجاد می‌شود که اگر تورم کاهش پیدا کرده، آیا قدرت خرید پول اضافه شده‌ است؟
 
اکبر ترکان در روزنامه آرمان نوشت: در جامعه گاهی اوقات گفته می‌شود که تورم کاهش پیدا کرده و تک‌رقمی شده است که به‌تبع آن، این سوال در ذهن همگان ایجاد می‌شود که اگر تورم کاهش پیدا کرده، آیا قدرت خرید پول اضافه شده‌ است؟ یا اینکه اگر تورم کاهش پیدا کرده، موجب بهتر‌شدن زندگی مردم شده است که نیاز به توضیح دارد.
 
درواقع وقتی سخن از تورم 9‌درصدی است، بدین معناست که همچنان قدرت خرید پول ما کمتر شده، ولی نرخ کاهش قدرت خرید پول 9‌درصد است. وقتی می‌گویند تورم 25‌درصد است،یعنی اینکه قدرت خرید پول با سرعت 25‌درصد کاهش پیدا کرد. بنابراین وقتی که تورم بالای صفر داریم، معنایش این است که همچنان قدرت خرید پول پایین می‌آید و همچنان اجناس گران می‌شوند. اما سرعت گران‌شدن اجناس کاهش پیدا کرده.
 
اگر تورمی 25‌درصد است، سرعت گران‌شدن اجناس به‌طور متوسط 25‌درصد است؛ یعنی با انتخاب یک سبد کالا که با سبد مصرفی زندگی مردم تناسب دارد، خواهیم دید که بخشی از درآمد مردم در زندگی به مسکن، خوراک، پوشاک، تعلیم و تربیت، تفریحات و... اختصاص می‌یابد. درواقع نوع مصرفی که هر خانوار دارد، سبد مصرفی آن خانوار است.
 
چنانچه این سبد نسبت به سال قبل 25‌درصد گران‌تر شده باشد، می‌گویند که تورم 25‌درصد است. اگر می‌گویند تورم کاهش پیدا کرده و به 10‌درصد رسیده، معنایش این نیست که قیمت کالاها کاهش پیدا کرده، بلکه بدین معناست که نسبت به پارسال 10‌درصد گران‌تر شده، پس همچنان گران‌تر شده است. لذا این ابهام گاهی اوقات پیش می‌آید و تصور می‌کنند که با کاهش تورم، قدرت خرید پول بالا می‌رود. درحالی که این‌طور نیست، بلکه سرعت افزایش قیمت‌ها، کمتر از سال گذشته است و همچنان افزایش قیمت داریم.
 
حال در یک مقطع زمانی 25‌درصد در سال رشد می‌کرده و حالا بین 7 تا 10‌درصد رشد کرده است. درواقع تورم به زیر 10‌درصد رسیده، یعنی افزایش قیمت امسال نسبت به سال گذشته زیر 10‌درصد است، اما باز هم افزایش قیمت است و نرخ کالاها بالا می‌رود، اما با سرعت کمتری. از طرفی آنچه اکنون در اقتصاد ما وجود دارد، رکود بخشی است.
 
وقتی نرخ رشد اقتصادی ما از صفر بالاتر است، یعنی ما رکود نداریم. اما وقتی نرخ رشد اقتصادی‌مان به زیر صفر می‌رسد و منفی می‌شود، رکود داریم. در حال حاضر رکود نداریم، چون نرخ رشد اقتصادی‌مان بالای صفر و مثبت است، ولی کارخانه‌های زیادی داریم که زیر ظرفیت خود کار می‌کنند.

 

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.

مجوز فعالیت

بانک پاسارگاد             بانک سامان               سازمان نظام صنفی               شورای عالی انفورماتیک            بانک ملت      logo-samandehi